Wonder Club world wonders pyramid logo
×

Reviews for Usagi Yojimbo, Volume 20: Glimpses of Death

 Usagi Yojimbo, Volume 20 magazine reviews

The average rating for Usagi Yojimbo, Volume 20: Glimpses of Death based on 2 reviews is 3.5 stars.has a rating of 3.5 stars

Review # 1 was written on 2021-02-19 00:00:00
2006was given a rating of 4 stars Miguel Valencia M
(4 z 5 za na poměry série poněkud slabší sbírku střípků ze světa UY) Ano, pořád je to dobré a pořád mám u UY rád kratší příběhy, jenže tady je ta směs různorodá a je tam málo "pojiva", které právě dodává tomuto stylu šmrnc. Takže to hrozně působí jako náhodná směs samostatných sešitů, což vlastně i trochu je. Skoro mám pocit, jako by si Stan chtěl odpočinou od předchozích spletitých sítí a zároveň si odškrtnout pár dobrých nápadů na krátké příběhy, které se mu umně nepodařilo zatím vplést do větších příběhů a už dlouho mu leží v šuplíku. Ty jsou samy o sobě zábavné, ale jak říkám - při čtení v knížce, jakožto celku, tomu chybí to skvělé pojivo, na které jsem zvyklý.
Review # 2 was written on 2021-02-12 00:00:00
2006was given a rating of 3 stars Miroslaw Samulnik
It is rare I rate one of these Usagi volumes less than a 5 but this one was weaker for me. I'll summarize the stories: - One where Usagi has to play bodyguard..this ending fell flat because the object everyone was dying for was a cross. I know I was supposed to go "oh wow!" but, as an atheist I went "oh geesh" - there was a story with a fav character of mine Inspector Ishido...but even he couldn't save The Rat story from really going nowhere - the we have the worst Usagi story I have ever read "Samurai for Hire" in which the rudest lady ever treats Usagi like a slave and...he takes it! And in the end there is no comeuppance for her so I am not sure the point of the story. "Rude people exist?" Hated the story and I have no idea why Usagi let this stranger just order him around and treat him like dirt. - Then we have two stories in a row that don't go anywhere...we check in on the demon possessed Aunty then we check in on Gen and Stray Dog. No real stories but I guess we are reminded of them and might run into them in the future. - Then we get an okay story about a tinkerer who wants to fly - And we end on s story with Tomoe that - by itself - falls flat, but does set up the story for the next volume Overall - if you gave this volume a miss you would not be missing anything. Truly the first Usagi volume where the quality slipped.


Click here to write your own review.


Login

  |  

Complaints

  |  

Blog

  |  

Games

  |  

Digital Media

  |  

Souls

  |  

Obituary

  |  

Contact Us

  |  

FAQ

CAN'T FIND WHAT YOU'RE LOOKING FOR? CLICK HERE!!!